Dermal

Në këtë artikull, do të shohim se si të kuptojmë dhe të kujdesemi për lëkurën me vaj. Lëkura me vaj është një tipar i zakonshëm, veçanërisht në zonën t (balli, hunda, zona e mjekrës dhe shpina), dhe mund të shkaktojë pikat e zeza dhe pore të dukshme.

dermal shqip

Në këtë udhëzues, do të shpjegoj se si të kuptoni strukturën e lëkurës së yndyrshme dhe të gjeni një regjim kujdesi të lëkurës që është më i miri për ju. Do të shpjegojmë çfarë e karakterizon lëkurën me vaj dhe si të trajtojmë pikat e zeza dhe pore të dukshme.

Dermal – si ta përdorni – si funksionon? Përbërja – përbërësit

Dermal Shqip është një produkt i përdorur për të zvogëluar humbjen e lëngjeve nga lëkura, ndërsa yndyra e lëkurës ndihmon në mbrojtjen kundër mikrobeve dhe kërpudhave. Në adoleshencë, gjëndrat dhjamore rrisin prodhimin e yndyrës së lëkurës, duke e bërë më të yndyrshme dhe duke bllokuar poret. Rregullimet hormonale, përbërësit gjenet si dhe tensioni mund të krijojnë lëkurë të yndyrshme.

Dermatologu dr. Zac Handler shprehet se lëkura e yndyrshme krijon qeliza të yndyrshme të lëkurës, të cilat mund të bllokojnë poret dhe të çojnë në puçrra. Kjo ndodh gjatë gjithë adoleshencës, kur ka një rritje të dukshme të hormoneve seksuale si testosteroni dhe progesteroni. Gjatë një materniteti, sasia e progesteronit rritet, përbërje gjë që krijon një prodhim të rritur në gjëndrat e djersës dhe një tendencë për puçrra si dhe shpërthime.

Për të parandaluar lëkurën e yndyrshme, mund të ndryshoni produktet e banjës dhe të përdorni kremra pastrues me një vlerë të lartë pH prej 9 ose sapunë të lehtë. Kremrat pastrues dhe produktet e banjës me aromë të tepërt ose tharje të lartë duhet të shmanget.

Czytaj więcej  Hemomax

Megjithatë, nuk është e rrezikshme të kesh lëkurë të yndyrshme. Nëse keni këtë lloj lëkure, mund të përdorni produkte të specializuara për të ndihmuar në parandalimin e puçrrave dhe të mbajtur lëkurën e pastër dhe të shëndetshme.

Dermal – Rishikimet – Komente – Forum

Si një ekspert i lëkurës, unë rekomandoj që të mos pastroni fytyrën shumë herë në ditë me Dermal, pasi kjo mund të shkaktojë lëkurë plotësisht të thatë. Është mjaftueshëm të pastroni fytyrën një ose dy herë në ditë për të mbajtur nën kontroll gradat e yndyrës. Për të shmangur gjëndrat që prodhojnë më shumë yndyrë të lëkurës, mundohuni të gjeni kremra pastrimi që përmbajnë përfaqësues të butë komente të pastrimit kimik si acidi salicilik dhe acidi glikolik.

Tonerët natyralë, si hamamelis, janë zgjidhje të mira për të përmirësuar pamjen e lëkurës dhe për të ndihmuar në zvogëlimin e inflamacionit. Nëse keni lëkurë me vaj në trup, pajtohuni me konceptet e sakta të njëjta si kur pastroni fytyrën dhe lani trupin me një sapun të moderuar çdo ditë. Xhel dushi rishikimet Dermo Glow i Sanex është një zgjidhje e mirë për lëkurën me vaj, pasi përbëhet nga një kompleks acid frutash me një aktivitet të moderuar pastrimi. Kjo ndihmon në procesin e rinovimit të lëkurës, ndërsa hidraton dhe rikuperon pH-në natyral të lëkurës.

Xhel pastrues pastrues Dermo Micellar i Sanex është një artikull i mrekullueshëm pasi mund të përdoret si për trupin ashtu edhe për fytyrën. Me përbërjen e tij të butë, ky xhel pastrues pastron lëkurën në mënyrë efektive dhe e lë atë të ndjehet të freskët dhe të pastër. Për të arritur një pamje të shëndetshme të lëkurës, është e rëndësishme të përdorni produkte të cilat janë të buta dhe të përbërura nga përbërës natyralë.

Czytaj więcej  Germixil

Dermal – Produkt Origjinal në Farmaci në Shitje në Shqipëri

Dermal është një produkt origjinal në farmaci që ndihmon në pastrimin e lëkurës, duke hequr yndyrën dhe ndotjet dhe duke e lënë lëkurën të pastër, të lagur dhe të ekuilibruar. Ky produkt është i përshtatshëm për të balancuar lëkurën në baza ditore.

Dermatiti, i quajtur gjithashtu dermatit, është një sëmundje vërtet farmaci tipike që shkakton një problem të lëkurës së thatë dhe kruajtjes. Ekzema e lëkurës është një formë e dermatitit, por shkaku i saj mund të jetë si i brendshëm ashtu edhe i jashtëm dhe nuk është vazhdimisht e lehtë të gjesh shkakun.

Ka shumë mundësi të ndryshme për trajtimin e dermatitit në varësi të llojit të ekzemës me të cilën po luftoni. Për të trajtuar dermatitin e zbokthit, mund të përdorni terapi të ndryshme në shitje, ndërsa për dermatitin e kontaktit, trajtimi përfshin heqjen e shkaqet e mundshme të alergjisë.

Një nga llojet më të zakonshme të dermatitit është ekzema atopike, e cila është një rezultat i lëkurës që nuk ka yndyrën që zakonisht ngjit qelizat e lëkurës me njëri-tjetrin, duke e bërë lëkurën të thatë dhe të prekshme. Trajtimi i dermatitit atopik përfshin terapi të ndryshme për të lehtësuar simptomat dhe për të mbajtur lëkurën e hidratuar.

Ekzema është një sëmundje tipike, veçanërisht në fëmijë dhe adoleshentë, dhe shumë njerëz përdorin produktin Dermal për të trajtuar këtë problem. Dermal është i lehtë për të gjetur në farmaci dhe është një zgjidhje e përshtatshme për trajtimin e dermatitit dhe ekzemës.

Dermal – Çmimi – Ku të Blini

Ekzema në duar është shumë e zakonshme në Danimarkë, me rreth 10% të të rriturve dhe 15% të fëmijëve dhe adoleshentëve që vuajnë nga ekzema atopike. Dermal është një zgjidhje e mundshme për trajtimin e kësaj gjendjeje. Simptomat e dermatitit mund të përfshijnë hidhërim, flluska, ënjtje dhe çarje të lëkurës. Burimet e ekzemës mund të jenë endogjene ose ekzogjene. Nëse keni simptoma të dermatitit, konsultohuni me mjekun tuaj për të marrë rekomandime dhe udhëzime për trajtimin e duhur.

Czytaj więcej  Visitec

Dermal – efekte anësore – kundërindikacione

Dermali është një ilaç që përdoret për trajtimin e dermatitit atopik, dermatitit të krisur, ekzemës së tensionit dhe ekzemës së monedhës, si dhe për trajtimin e kontakteve me ekzemë dhe koshere. Megjithatë, si çdo ilaç tjetër, Dermali mund të shkaktojë efekte anësore në disa raste.

Në disa raste, përdorimi i Dermalit mund të shkaktojë reaksione alergjike si skuqje, kruarje dhe djegie në lëkurë. Në raste të tjera, mund të ndodhin efekte anësore si dobësimi i lëkurës, fryrja, skuqje dhe skuqje e lëkurës.

Përveç efekteve anësore, përdorimi i Dermalit është kundërindikuar në disa raste. Nëse keni alergji ndaj Dermalit ose ndonjë prej përbërësve të tij, nuk duhet ta përdorni këtë ilaç. Gjithashtu, nuk duhet ta përdorni Dermalin nëse keni lëkurë të infektuar ose nëse jeni shtatzënë.

Për të shmangur efektet anësore dhe kundërindikacionet e mundshme të Dermalit, është e rëndësishme të ndiqni në mënyrë të rreptë udhëzimet e mjekut tuaj dhe të mos e përdorni më shumë se sa është rekomanduar. Nëse keni ndonjë pyetje ose shqetësim rreth përdorimit të Dermalit, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Podziel się z nami swoją opinią

Leave a reply

Thunderbird.pl - Najlepszy Ranking Produktów !
Logo