Saxenda – Opinie, cena, efekty, skład, zamienniki

Otyłość i nadwaga to globalny problem zdrowotny, który w ostatnich dziesięcioleciach stał się coraz bardziej powszechny. Według danych WHO, w 2016 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych na świecie miało nadwagę, a ponad 650 milionów było otyłych. W populacji dzieci i młodzieży wskaźnik nadwagi i otyłości przekracza 340 milionów. Nadwaga i otyłość są definiowane jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które może być szkodliwe zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, artroza, nowotwory, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, stłuszczenie wątroby, hipercholesterolemia, depresja i lęk. Otyłość i depresja to dwa główne problemy zdrowia publicznego, które mają nie tylko duży wpływ na zdrowie i funkcjonowanie ludzi, ale także ogromny wpływ na wydatki danego kraju na ochronę zdrowia. Jednakże, konwencjonalne metody takie jak dieta i ćwiczenia często zawodzą w takich przypadkach, a niedawno wprowadzono na rynek lek ze specyficznym wskazaniem do leczenia otyłości, Saxenda (Liraglutyd), który okazał się skuteczną alternatywą dla wielu pacjentów.

Spis treści:

Saxenda – Cena i tańsze zamienniki

Saxenda jest drogim lekiem więc poniżej przedstawiamy dużo tańsze ale równie skuteczne zamienniki.

Podsumowanie
Keto Matcha Blue
Sprawdź Cenę
Podsumowanie
Innowacyjna kompozycja, która umożliwia zrzucenie nawet 8 kilogramów w zaledwie jednym miesiącu!
Ketomorin
Sprawdź Cenę
Podsumowanie
Kapsułki, które wspomagają proces utraty wagi, umożliwiając schudnięcie od 3 do 8 kilogramów w ciągu miesiąca! Bez konieczności intensywnego wysiłku fizycznego.
Redimin
Sprawdź Cenę
Podsumowanie
Nowy suplement diety, który pozwala osiągnąć upragnioną sylwetkę, umożliwiając utratę do 9 kilogramów w ciągu jednego miesiąca!
Lek Saxenda to preparat o relatywnie wysokim koszcie, jednak jest on sklasyfikowany jako jedno z nielicznych skutecznych środków w zwalczaniu otyłości. Różne czynniki, takie jak sposób podawania leku (ampułkostrzykawki), wpływają na jego cenę. W zależności od konkretnej apteki, cena jednego opakowania (3×3 ml) kształtuje się na poziomie około 450 złotych, co oznacza, że koszt miesięcznego leczenia lekiem Saxenda może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Niestety, dla wielu pacjentów jest to kwota trudno dostępna, szczególnie biorąc pod uwagę brak refundacji dla leku Saxenda.
Czytaj więcej  Moring Slim Tabletki na odchudzanie. Czy to naprawdę działa?

Co to jest Saxenda?

Saxenda to lek, który zawiera liraglutyd, substancję czynną z grupy agonistów GLP-1. Działanie Saxenda polega na stymulowaniu ośrodka sytości w mózgu oraz opóźnieniu opróżniania żołądka, co powoduje uczucie sytości i zmniejszenie apetytu. Lek stymuluje także uwalnianie insuliny i zmniejsza uwalnianie glukagonu, co jest przydatne w leczeniu cukrzycy typu 2.

Saxenda jest jedynym lekiem z grupy agonistów GLP-1, który jest wskazany w leczeniu otyłości. Inne leki z tej grupy, takie jak eksenatyd i semaglutyd, są stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. Saxenda jest podawana w postaci wstrzyknięcia podskórnego, zwykle w brzuch, przednią część ud lub górną część ramion.

Dzięki działaniu Saxenda, osoby badane spożywają mniej pokarmów, co prowadzi do utraty wagi. W badaniach klinicznych, osoby stosujące Saxenda, traciły średnio od 7 do 15 kg w okresie od 6 do 10 miesięcy.

Skutki uboczne Saxenda

Saxenda jest lekiem stosowanym do kontroli masy ciała u osób dorosłych z otyłością lub nadwagą. Jak każdy lek, Saxenda może powodować działania niepożądane. Najczęstsze z nich to nudności, uczucie ciężkości, biegunka, zaparcia, wymioty, wzdęcia i refluks żołądkowo-przełykowy. Jednak te działania są zwykle przejściowe i ustępują po kilku dniach lub tygodniach. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych działań niepożądanych, zaleca się stopniowe miareczkowanie dawki, zwiększanie dawki co tydzień.

Czytaj więcej  Cardioxil kapsułki na zdrowe serce. Czy to oszustwo?

Ważne jest, aby pozostać nawodnionym podczas stosowania Saxenda. W przypadku wystąpienia mdłości, zaleca się picie niewielkich ilości płynów, aby uniknąć wymiotów. Chociaż lek początkowo był wprowadzany do obrotu jako lek na cukrzycę, ryzyko hipoglikemii jest niewielkie, ponieważ działanie hipoglikemizujące agonistów GLP-1 jest zależne od poziomu glukozy we krwi. Oznacza to, że jeśli poziom glukozy we krwi zaczyna się obniżać, lek nie ma już działania hipoglikemizującego, więc poziom glukozy nie spada.

Inne możliwe, ale rzadziej występujące działania niepożądane to bóle głowy, zawroty głowy i przyspieszenie tętna. Jednak w badaniach przyspieszenie tętna wynosiło tylko 2 uderzenia na minutę, co jest nieistotne klinicznie.

Chociaż niektóre przypadki zapalenia trzustki i kamieni żółciowych zostały zgłoszone, wydają się one być związane ze stosunkowo szybkim znacznej utraty wagi, a nie do samego leku. W przypadku silnego bólu brzucha, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Stosowanie Saxenda

Lek Saxenda jest dostępny w postaci fabrycznie napełnionego długopisu, który jest podawany codziennie we wstrzyknięciu podskórnym. Igła jest bardzo cienka, podobna do igły insulinowej używanej przez diabetyków. Typowe miejsca podawania to brzuch, przednia część ud lub górna część ramion.

Lek powinien być podawany codziennie mniej więcej o tej samej porze, niezależnie od ilości przyjmowanego pokarmu i pory dnia. Po prostu wybierz najbardziej dogodny czas, aby włączyć go do swojej codziennej rutyny.

Przed podaniem leku, ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących prawidłowego podawania leku. Dawka początkowa wynosi 0,6 mg, a po uzyskaniu dobrej tolerancji może być zwiększana co tydzień (0,6 → 1,2 → 1,8 → 2,4 → 3). Jeśli lek nie jest dobrze tolerowany, najlepiej jest poczekać przed zwiększeniem dawki. W przypadku dobrej tolerancji i skuteczności nie jest konieczne osiąganie dawki maksymalnej, a pacjent może pozostać przy dawce skutecznej i tolerowanej.

Niewykorzystane długopisy należy przechowywać w lodówce. Jednakże, po rozpoczęciu stosowania pióra, nie musi być ono przechowywane w lodówce i może być przechowywane w temperaturze pokojowej (do 30°C) przez okres do jednego miesiąca.

Czytaj więcej  Beauty Age Complex odmładzający peeling. Czy to naprawdę działa?

Lek Saxenda został wprowadzony do obrotu w Polsce w 2016 r. i jest wskazany u osób z BMI równym lub większym niż 30 kg/m2 (otyłość) lub z BMI 27 kg/m2 lub większym (nadwaga) i chorobami współistniejącymi z nadwagą (stan przedcukrzycowy, cukrzyca typu 2, OSAHS, AHT, itp.). Jego stosowanie poza wskazaniami nie jest zalecane i oczywiście jest to lek, który powinien być stosowany TYLKO POD LEKARSKIM NAKŁADEM I NADZOREM.

Nie ma badań dotyczących stosowania leku Saxenda u osób małoletnich, kobiet w ciąży lub osób w wieku powyżej 75 lat, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tych grupach populacyjnych, ponieważ nie jest znane bezpieczeństwo jego stosowania. To samo dotyczy osób z ciężką niewydolnością nerek, ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką niewydolnością serca.

Nie ma szczególnych przeciwwskazań do stosowania leku, chyba że wystąpi reakcja alergiczna.

Ważne jest, aby pacjenci przestrzegali zaleceń lekarza dotyczących stosowania leku Saxenda. Pacjenci powinni być świadomi, że lek nie jest przeznaczony dla wszystkich grup populacyjnych i może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi.

Saxenda – Efekty

Skuteczność terapeutyczną preparatu Saxenda potwierdzono w szeregu badań klinicznych, w których uczestniczyło 5800 osób z problemem nadwagi i otyłości. W tych badaniach Saxenda została poddana analizie porównawczej z placebo. Wyniki wykazały, że użytkownicy Saxenda osiągnęli redukcję masy ciała na poziomie 7,5%, w przeciwieństwie do 2,3% utraty masy ciała u pacjentów, którzy otrzymywali placebo. Co więcej, jednostki przyjmujące preparat utrzymywały utratę wagi przez pierwsze 40 tygodni leczenia, przy czym efekt ten był bardziej zauważalny u kobiet niż u mężczyzn.

W przypadku braku zadowalających wyników po 12 tygodniach przyjęcia maksymalnej dawki (3 mg/dobę), zaleca się przerwanie stosowania preparatu z uwagi na brak oczekiwanych efektów terapeutycznych.

Istotne jest, aby osoby korzystające z leku Saxenda łączyły go z zdrowszym stylem życia, obejmującym odpowiednią dietę oraz regularną aktywność fizyczną, celem utrzymania osiągniętych rezultatów.

Podziel się z nami swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Thunderbird.pl - Najlepszy Ranking Produktów !
Logo