Najlepszy Antywirus 2022 – Ranking Programów Antywirusowych

29 sierpnia 2022

Najlepszy program antywirusowy 2022 roku

W 2021 r. liczba włamań i kradzieży danych wzrosła o 68% w porównaniu z rokiem poprzednim stąd znacznie wzrosło zainteresowanie hasłem najlepszy antywirus.

Dane osobowe – takie jak numery ubezpieczenia , daty urodzenia, informacje o kontach bankowych i numery kart kredytowych są zagrożone jak nigdy przedtem.

Spis Treści:

Dane te są następnie dostępne w darknecie i mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy bądź nawet tożsamości. Tego typu dane osobowe są sprzedawane po stosunkowo niskich cenach.

Cyberataki na firmy są jeszcze bardziej kosztowne dla właścicieli tych biznesów. Straty w wyniku takich ataków hakerskich na firmy mogą sięgać dziesiątek milionów złotych, jest to związane z niedostępnością serwisów w czasie ataku, kradzieżą ważnych danych i późniejszą naprawą.

Instalacja dobrego antywirusa w domu bądź w swojej firmie zwiększy szansę, że nie staniemy się jedną z tych smutnych statystyk.

Dzisiejsze antywirusy to prawdziwe kombajny, które potrafią zatrzymać najróżniejsze zagrożenia w internecie, nie tylko wirusy ale malware czy ataki mające na celu sforsować nasz firewall.

Sprawdziliśmy ponad 20 różnych programów antywirusowych a tutaj zamieszamy Top 7 najlepsze antywirusy 2022 roku

Norton 360 – Najlepszy antywirus na rynku

1 miejsce:
Kliknij i pobierz Norton Antywirus
Zalety
 • Pełna ochrona komputera włącznie z firewallem oraz backupem
 • Doskonała ochrona przed malware
 • Manager haseł
 • Ochrona przed kradzieżą tożsamości w internecie
Wady
 • System wykrywania Ransomware mógłby być nieco lepszy
 • Czasami komputer zwalnia podczas pełnego skanowania
 • Niektóre rozwiązania mogłyby być tańsze

Norton LifeLock to naszym zdaniem najlepszy antywirus. Norton wypuścił swoje pierwsze oprogramowanie antywirusowe w 1991 roku pod nazwą Symantec. Symantec kupił LifeLock w 2017 roku, a w 2019 roku, po sprzedaży działu korporacyjnego firmy, nazwa została zmieniona na Norton LifeLock. Siedziba firmy znajduje się w Tempe w stanie Arizona.

Norton 360 z LifeLock zdobył tytuł najlepszego programu antywirusowego dla systemu Windows, ponieważ jest to jedna z najstabilniejszych i najstarszych marek na świecie posiadająca najlepsze rozwiązania związane z ochroną komputerów i laptopów. Sama opcja ochrony przed kradzieżą tożsamości, daje ogromną przewagę nad innymi antywirusami.

Istnieje kilka wersji tego produktu, więc użytkownicy mogą wybrać funkcje, których potrzebują najbardziej, ale nawet najtańszy plan posiada opcje 50GB kopii zapasowej w chmurze. Jednak jest to jedyna opcja bez obsługi LifeLock.

Ilość miejsca w chmurze wzrasta w zależności od ceny pakietu. Najlepszy pakiet Norton 360 z LifeLock Select posiada licencje na maksymalnie pięć urządzeń (w tym Mac) i 100 GB pamięci w chmurze. Oferuje również kontrole rodzicielską, opcję kontroli czasu spędzanego przez dziecko na nauce bądź zabawie, VPN dla wszystkich urządzeń oraz ochronę kamer internetowych.

Bitdefender – Dobry stosunek jakości do ceny

2 miejsce:
Kliknij i pobierz Bitdefender
Zalety
 • Skuteczność przeciwko Ransomware
 • Anti-Tracker dla większej prywatności w sieci
 • Manager haseł z kilkoma opcjami
 • Bardzo częste update’y
Wady
 • Niektóre pakiety są bardzo drogie
 • VPN dostępny jedynie z wyższymi pakietami

Bitdefender to naszym zdaniem drugi najlepszy antywirus w tym zestawieniu. Bitdefender został założony w 2001 roku, a jego główna siedziba znajduje się w Bukareszcie, stolicy Rumunii.

Firma zatrudnia ponad 1600 pracowników w biurach na całym świecie. Bitdefender Antivirus Plus jest flagowym oprogramowaniem antywirusowym firmy z bardzo przejrzystym i łatwym w obsłudze interfejsem, co czyni go idealnym dla użytkowników domowych bez umiejętności technicznych i każdego, kto chce mieć podstawową obronę przed zagrożeniami.

Ponieważ wirusy nie są jedynym zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa, Bitdefender Antivirus Plus oferuje szereg funkcji zapewniających bezpieczeństwo, w tym zapobieganie zarażeniem przez ransomware, monitorowanie zakupów online i transakcji internetowych, a także ochronę przed oszustwami i phishingiem, a wszystko to zarządzane za pośrednictwem łatwego w obsłudze pulpitu nawigacyjnego.

Bitdefender Antivirus Plus jest dostępny tylko dla systemu Windows, ale istnieją podobne wersje programu antywirusowego dostępne dla innych systemów operacyjnych, takich jak Mac i Android.

Warto wspomnieć iż, darmowa wersja Bitdefender dla Windows oferuje skanowanie komputera i inne podstawowe funkcje antywirusowe, a także ochronę internetową przed phishingiem i oszustwami.

Płatna wersja zawiera opcję Safepay dla transakcji finansowych, wielowarstwową ochronę przed ransomware oraz ocenę podatności na zarażenie komputera. VPN jest również oferowany wraz z pakietami wyższego poziomu.

Warto również wspomnieć, że program posiada 30 dniową wersję próbną, dzięki czemu możemy przetestować sprawność działania Bitdefender.

AVG Internet Security – najniższy stopień podium

3 miejsce:
avg antywirus
Kliknij i pobierz AVG Anitywirus
Zalety
 • Doskonałe wyniki testów z 3 różnych laboratoriów
 • Istnieje darmowa wersja
 • Opcja skanowania w czasie rozruchu komputera potrafi się pozbyć najgorszych robaków
 • Kilka innych dodatkowych funkcji
 • Instalacja na 10 urządzeniach
 • VPN
 • Działa na smartfonach oraz komputerach
Wady
 • Pierwsze skanowanie jest bardzo wolne
 • Naprawianie kolejnych błędów wymaga regularnych aktualizacji aby działało poprawnie
 • Skanowanie podczas rozruchu komputera bywa bardzo wolne

AVG Technologies to znana marka oprogramowania z sektora cyberbezpieczeństwa oraz prywatności, dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych opracowanych przez Avast.

AVG jest firmą zajmującą się oprogramowaniem antywirusowym założoną w 1991 roku w stolicy Czech, Pradze. Firma połączyła się z Avast po jej przejęciu w 2017 roku.

Ich pakiety zwane AVG Ultimate bądź rozwiązanie dla firm AVG Internet Security dodają kilka elementów, takich jak ochrona kamery internetowej, zaawansowane funkcje dla systemów Android i iOS oraz narzędzia do zabezpieczania ważnych danych.

Program AVG Internet Security uzyskuje doskonałe wyniki w niezależnych laboratoriach i nie ma już takich problemów ze spadkiem wydajności komputera jak kiedyś .

Jeśli uaktualnisz plan do AVG Ultimate to za 230zł na rok, możesz zainstalować ochronę na maksymalnie 10 urządzeniach. Jest to znacznie lepsza i bardziej opłacalna wersja niż plan podstawowy.

Ta opcja obejmuje również produkty AVG do ochrony urządzeń mobilnych, AntiVirus Pro dla systemu Android i pro wersję aplikacji AVG Mobile Security dla systemu iOS.

Webroot SecureAnywhere MAC – Najlepszy antywirus MAC

4 miejsce:
Webroot
Kliknij i pobierz Webroot SecureAnywhere
Zalety
 • Doskonała skuteczność wykrywania phishingu
 • Bardzo szybki skan
 • Etykiety złośliwych linków podczas wyszukiwań online
Wady
 • Webroot nie jest tak dobrze znany jak inne firmy antywirusowe

Webroot ma siedzibę w Broomfield w stanie Kolorado i posiada biura w Japonii, Europie, Australii i Kalifornii. Firma została założona w 1997 roku i wprowadziła swój pierwszy produkt antywirusowy w 2006 roku. OpenText przejął firmę w 2019 roku.

Webroot SecureAnywhere for Mac to nasz zwycięzca w kategorii najlepszej ochrony antywirusowej dla komputerów z systemem Mac.

Wciąż panuje przekonanie, że komputery Mac są bezpieczne przed cyberatakami, i choć większość wirusów jest skierowana na komputery z systemem Windows, komputery Apple są narażone na inne złośliwe oprogramowanie, ransomware, ataki phishingowe, a nawet wirusy skierowane na na ich firmę.

To oprogramowanie może pochwalić się bardzo małym wpływem na system operacyjny komputera, ale oferuje bardzo szybkie i bezpieczne skanowanie oraz jest jednym z najlepszych w wykrywaczy śladów phishingu.

Dla tych, którzy używają zarówno systemu Windows, jak i Mac, interfejs Webroot jest bardzo podobny na wszystkich obsługiwanych platformach niż w przypadku innych programów antywirusowych.

Mcafee najwięcej obsługiwanych urządzeń

5 miejsce:
McAfee
Kliknij i pobierz Mcafee
Zalety
 • Oferuje ochronę dla wszystkich urządzeń, w tym Android i iOS
 • Dobra ochrona przed złośliwym oprogramowaniem
 • Zniżki za pierwszy rok użytkowania
 • Dobry firewall
Wady
 • Brak opcji ochrony pojedynczego urządzenia

McAfee Antivirus Plus to jedyny program antywirusowy, który rozpoznaje tak duża liczbę urządzeń używanych coraz częściej w każdym gospodarstwie domowym, w skład których mogą wchodzić cztery lub więcej różnych systemów operacyjnych.

Podstawowy pakiet obsługuje do 10 urządzeń, wsparcie, bezpieczne przeglądanie stron internetowych plus antywirus. Plan premium MTP 10 Device również obsługuje nawet 10 urządzeń, ale zawiera takie funkcje jak pełna ochrona sieci domowej, menedżer haseł, szyfrowana pamięć masowa, bezpieczna rodzina i ochrona przed kradzieżą tożsamości.

Trend Micro Antivirus + Security – Najlepsza opcja premium

6 Miejsce:
TrendMicro
Kliknij i pobierz TrendMicro
Zalety
 • Przystępna cena
 • Łatwy w obsłudze pulpit nawigacyjny
 • Ochrona transakcji finansowych online
Wady
 • Duża zasobożerność
 • Większość wersji działa tylko w systemie Windows

Firma Trend Micro została założona w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, ale obecnie jej siedziba znajduje się w Tokio w Japonii. Firma działa na całym świecie i ma wielu partnerów w branży technologicznej.

Trend Micro Antivirus+ Security posiada nie tylko agresywny system antywirusowy w rozsądnej cenie, ale oferuje również szereg narzędzi bezpieczeństwa, w tym ochronę przed oprogramowaniem ransomware, ochronę dzieci online oraz przeglądarkę Pay Guard, która zapewnia dużo wyższy poziom ochrony bankowości internetowej i zakupów.

Każda wersja tego oprogramowania antywirusowego zawiera również funkcję Advanced AI Learning firmy Trend Micro, która wykrywa nowe szczepy ransomware oraz inne pojawiające się zagrożenia i zatrzymuje je, zanim uszkodzą komputer. Zarządzanie i ochrona haseł są oferowane tylko w najdroższym modelu.

Jest to opcja oprogramowania antywirusowego dla tych, którzy nie chcą mieć masy opcji do wyboru aby utrzymać komputer czy sieć bezpieczną.

Pierwsze dwa plany są tylko dla systemu Windows. Najwyższy plan działa na Windows, Mac, Chromebook, iOS i Android.

Malwarebytes – Najlepsze wykrywanie malware

7 Miejsce:
Malware_Bytes
Kliknij i pobierz Malwarebytes
Zalety
 • Blokuje każde złośliwe oprogramowanie
 • Blokuje Ransomware
 • Detekcja zagrożeń w czasie rzeczywistym
Wady
 • Darmowa wersja tylko czyści komputery, ale nie chroni ich od zakażenia

Malwarebytes ma siedzibę w Santa Clara w Kalifornii i został założony w 2008 roku. Darmowa wersja Malwarebytes jest ograniczona, ale i tak bardzo mocna.

Program nie posiada zbyt wielu zaawansowanych funkcji i zabezpieczeń – po prostu wykrywa i usuwa złośliwe oprogramowanie i robi to bardzo dobrze. Aby było jasne, Malwarebytes nie chroni komputera przed zagrożeniami a tylko usuwa tylko złośliwe oprogramowanie z zainfekowanych komputerów.

Malwarebytes wykonuje doskonałą pracę w zakresie przechwytywania, kwarantanny i usuwania złośliwego oprogramowania, które sieje spustoszenie w Twoim systemie. Możesz uruchomić pełne lub szybkie skanowanie w darmowej wersji, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, a ona utworzy raport na temat twojego systemu.

Płatna wersja Malwarebytes oferuje monitoring 24/7, chroni system przed exploitami do czasu załatania dziur, blokuje ransomware i chroni przed zainfekowanymi stronami internetowymi. Ta premium wersja jest pełnoprawnym oprogramowaniem antywirusowym w przeciwieństwie do wersji darmowej.

Darmowa wersja działa na żądanie, skanując w poszukiwaniu i usuwając złośliwe oprogramowanie, ale zawsze powinna być używana w połączeniu z bardziej wszechstronnym oprogramowaniem antywirusowym.

Co to jest program antywirusowy?

Oprogramowanie antywirusowe służy do wykrywania, blokowania i usuwania złośliwego oprogramowania na komputerze, smartfonie, tablecie lub w sieci.

Programy antywirusowe są podstawową warstwą każdego systemu cyberbezpieczeństwa, ponieważ często są pierwszą linią obrony chroniącą komputer przed zagrożeniami sieci i nie tylko.

Oprogramowanie antywirusowe zapewnia ochronę komputera lub sieci i pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa lub innego złośliwego kodu na inne urządzenia.

Czy naprawdę potrzebujemy programów antywirusowych?

Hakerzy zarabiają nie tylko na sprzedaży Twoich danych osobowych ale mogą je również wykorzystywać do kupowania rzeczy na Twój rachunek, narażania na szwank Twojego dobrego imienia, drenażu Twojego konta bankowego i generalnie do czynienia spustoszeń w Twoim życiu czy działaniu Twojej firmy.

Instalacja programu antywirusowego na komputerze czy smartfonie to minimum, jakie powinieneś zrobić, aby się chronić.

Wydajność oprogramowania antywirusowego może się znacznie różnić w zależności od konkretnego programu, systemu operacyjnego i zagrożenia.

W niektórych badaniach na komputerach z systemem Windows niektóre programy antywirusowe zatrzymywały prawie 100% zagrożeń. Dokładnie tak robi najlepszy antywirus z naszego rankingu.

Jednak inne wykazywały dużo mniejszą skuteczność stąd warto śledzić rankingi antywirusów takie jak ten.

System Windows nadal walczy z wirusami zaprojektowanymi w celu wykorzystania luk w systemie operacyjnym, a dopóki te luki nie zostaną załatane, programy antywirusowe są pierwszą linią obrony.

Windows 10 jest pierwszą wersją, która zawiera własne oprogramowanie antywirusowe wbudowane w system operacyjny. Microsoft Defender to darmowa opcja i oferuje podstawową ochronę.

Ale jeśli chcesz czegoś, co oferuje konkretne zabezpieczenia i prawdziwą ochronę na wielu polach najlepszą opcją jest wybranie jednego z powyższych antywirusów.

Od dawna panuje błędne przekonanie, że komputery korzystające z systemów operacyjnych Mac lub Linux są odporne na ataki wirusów i złośliwego oprogramowania.

Było to prawdą dwie dekady temu, ale w miarę jak produkty Apple stawały się coraz bardziej popularne, cyberprzestępcy znajdowali kolejne sposoby na infekowanie tych systemów operacyjnych.

Ponadto, coraz więcej wirusów oraz hakerów potrafi pominąć system operacyjny i skierować swój atak bezpośrednio na aplikacje czy dany portal internetowy, co naraża na ryzyko każdy rodzaj systemu komputerowego.

Inne rzeczy, które powinno się rozważyć, zwiększyć swoje bezpieczeństwo, to poza instalacją oprogramowania antywirusowego, korzystanie z VPN, zmiana haseł na silniejsze i ustawienie dwuskładnikowego uwierzytelniania na swoich urządzeniach.

Ile kosztuje najlepszy antywirus?

Chociaż istnieją darmowe opcje, dzięki płatnej subskrypcji uzyskujesz dużo lepszą ochronę i więcej dodatkowych funkcji. Płatne wersje oferują między innymi darmowe VPN, zarządzanie swoimi hasłami i kontrolę rodzicielską.

Ceny wahają się od mniej niż 100zł do ponad 500zł złotych rocznie, w zależności od liczby licencji, liczby urządzeń, które mają być objęte ochroną oraz funkcji, jakich potrzebujesz.

Czy warto płacić za oprogramowanie antywirusowe?

Darmowe antywirusy znacznie poprawiły się na przestrzeni lat i warto zaznaczyć, że, każdy kto używa Windows 10 ma już darmowe oprogramowanie antywirusowe, które działa całkiem dobrze.

Jeśli wszystko, czego potrzebujesz, to program, który wykrywa złośliwe oprogramowanie, blokuje je przed wyrządzeniem szkód na komputerze i skanuje regularnie twój system, to darmowy antywirus jest jest dla Ciebie całkowicie wystarczający.

Płatne wersje oferują jednak znacznie skuteczniejszą ochronę oraz multum dodatkowych funkcji, takich jak bezpieczne przeglądanie stron internetowych, ochronę Twojej tożsamości w internecie, usługi VPN, menadżery haseł, kontrolę rodzicielską na wielu urządzeniach i systemach operacyjnych czy skanowanie w tle 24/7.

Płatne rozwiązania zyskują na popularności przez to, że praca zdalna staje się czymś normalnym przez pandemię Covid-19. A więc pracując z domu potrzebujemy bezpiecznego środowiska.

Jaka jest różnica między oprogramowaniem antywirusowym a takim zwalczającym złośliwe oprogramowanie?

Wirusy są tworzone do replikacji i rozprzestrzeniania się, natomiast złośliwe oprogramowanie to ogólna nazwa wszystkich rodzajów złośliwego kodu, którego celem jest uszkodzenie komputera lub sieci.

Wszystkie wirusy są złośliwym oprogramowaniem, ale nie każde złośliwe oprogramowanie jest wirusem. Oprogramowanie antywirusowe identyfikuje zagrożenia poprzez wykrywanie sygnatur na podstawie tego, co jest już znane w prywatnych oraz publicznych bazach sygnatur.

Dlatego właśnie oprogramowanie antywirusowe musi być regularnie aktualizowane.

Jak wybraliśmy najlepszy antywirus?

Na świecie istnieją setki programów antywirusowych. Zbadaliśmy 20 popularnych rozwiązań, często uznawanych za pierwszy wybór przez ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

Kluczowe znaczenie miała łatwość obsługi, dzięki czemu każdy, nawet mało zaawansowany w obsłudze komputera, konsument mógł z nich korzystać bezproblemowo.

Następnie wzięliśmy pod uwagę, czy firma produkująca danego antywirusa ma ofertę wykraczającą poza oprogramowanie antywirusowe. Obejmowały one ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem ransomware oraz ochronę wielu urządzeń.

Preferowane były te, które miały darmową wersję lub wersję próbną. Szczególną wagę przykładaliśmy do platform, które były łatwe w użyciu i integracji.

FAQ Antywirus

Co się stanie, jeśli program antywirusowy znajdzie wirusa?


W idealnym świecie chcesz, aby Twoje oprogramowanie antywirusowe wyczyściło zainfekowane pliki lub całkowicie je usunęło.
Jednak sposób w jaki to zrobi, zależy od zainstalowanego programu. Ogólnie rzecz biorąc, większość programów antywirusowych próbuje przenieść podejrzane pliki do obszaru kwarantanny, aby szybko wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.
Gdy już tam trafią, oprogramowanie prawdopodobnie da Ci możliwość usunięcia części zainfekowanego pliku lub po prostu usunięcia go w całości.

Czy oprogramowanie antywirusowe spowolni komputer?

Każdy program uruchomiany na komputerze spowalnia w jakimś stopniu komputer i programy antywirusowe nie są tutaj wyjątkiem.
Przy każdym skanowaniu, zwłaszcza tym pełnym, program wykorzystuje moc procesora, aby wykonać zadanie. Jeśli w tym samym czasie uruchomione są inne programy, które wykorzystują znaczną część mocy obliczeniowej, można zauważyć pewne spowolnienie.
Ogólnie rzecz biorąc, wpływ powinien być znikomy, zwłaszcza jeśli używasz mocnego komputera, ale niektóre programy antywirusowe są większymi pożeraczami zasobów niż inne. Na szczęście jest to coś, co omawiamy w naszych dogłębnych recenzjach antywirusów.

Jakiej konserwacji wymaga oprogramowanie antywirusowe?

Dzisiejszy programy antywirusowe wymagającą bardzo niewielkiej interakcji z Twojej strony, aby nadal działać efektywnie.
Zakładając, że ustawiłeś go prawidłowo, jedynymi zadaniami, w które powinieneś się regularnie angażować, są:
1.Sprawdzaj codziennie status swojego programu antywirusowego – wiele z nich oferuje alerty w różnych kolorach abyś wiedział jak ważny jest to problem. Jeśli program mówi, że wszystko jest w porządku, to wszystko jest dobrze. W przeciwnym razie zagłęb się w temat, aby dowiedzieć się, na czym polega problem, a następnie spróbuj go naprawić.
2.Regularnie uruchamiaj szczegółowe skanowanie komputera, chociaż raz w tygodniu lub użyj funkcji planowania skanów, którą posiada każdy z antywirusów.
3.Sprawdzaj, czy program jest w pełni zaktualizowany. Powinno się to odbywać automatycznie, ale radziłbym od czasu do czasu potwierdzić i sprawdzić ręcznie, że wszystkie aktualizacje zostały pobrane i zainstalowane.
Warto też zostawić gdzieś w widocznym miejscu karteczkę z przypomnieniem, kiedy kończy się nasza subskrypcja, aby nigdy nie znaleźć się w sytuacji że nasz antywirus nie ma ważnej licencji.

Czy to prawda, że producenci antywirusów są odpowiedzialni za pisanie wirusów, przed którymi próbują nas chronić?

Oczywiście to tylko teoria spiskowa, która krąży w internecie już od dłuższego czasu. Sama myśl o tym, że mogłoby to być prawdziwe nie wydaje się być zbyt różowa.
W internecie istnieją dosłownie miliony linijek złośliwego kodu i żadna firma nie miałaby czasu, aby napisać je wszystkie.
Hakerzy i przestępcy są odpowiedzialni za tworzenie tysięcy nowych wirusów każdego dnia i robią to w celu zarabiania znacznie większych pieniędzy niż producenci antywirusów.
Jedyną znaną i podejrzaną praktyką związaną z tworzeniem i wykorzystywaniem złośliwego oprogramowania jest sposób, w jaki działają niektóre agencje rządowe np. wykorzystanie przez rząd USA Stuxnetu do uszkodzenia wirówek jądrowych w irańskiej placówce.

Dlaczego mój nowy program antywirusowy właśnie wykrył coś, co stary przeoczył?

W większości przypadków programy antywirusowe posiadają bazy sygnatur wirusów dzięki którym są w stanie zidentyfikować złośliwy kod na komputerze.
Nawet jeśli sygnatury wirusów są teraz w dużej mierze przechowywane w chmurze, a nie na dysku twardym, nadal są w większości przypadków różne w zależności od producenta antywirusa
W ten sposób jedna firma może zidentyfikować zagrożenie, które inna przeoczyła.
Szanse na to, że renomowana firma nie będzie znała nowego wirusa czy robaka przez dłuższy czas są bardzo małe ale zdarzają się od czasu do czasu.

Pobrałem nowy program antywirusowy, czy przed jego uruchomieniem powinienem odinstalować stary antywirus?

Tak.
Chociaż czasami zdarzają się wyjątki od reguły to jednak zwykle, dwa programy antywirusowe zazwyczaj wykluczają się nawzajem a nawet mogą wzajemnie wykrywać swoją bazę sygnatur wirusów jako zagrożenie.
Dlatego jedyne dobre rozwiązanie to usunięcie starego antywirusa przed instalacją nowego.

Jakie funkcje powinien mieć program antywirusowy?

Przy setkach nowych szczepów złośliwego oprogramowania tworzonych każdego dnia, oprogramowanie antywirusowe jest dla wielu osób podstawowym środkiem ochrony komputerów, smartfonów i innych urządzeń przed stale rosnącą gamą zagrożeń.
Oto krótka lista funkcji jakie powinien mieć dobry antywirus:
1. Skanowanie w czasie rzeczywistym – Jeden z kluczowych komponentów, skaner skanujący w czasie rzeczywistym, będzie szukał nowo wprowadzonego złośliwego oprogramowania, które próbuje przejąć kontrolę nad systemem.
2. Zaplanowane skany – Większość programów antywirusowych daje możliwość ustawienia własnego harmonogramu skanowania. Jest to bardzo pomocne jeśli często pracujemy na komputerze bo możemy zaplanować pełny skan pod naszą nieobecność.
3. Automatyczne aktualizacje bazy wirusów – To jedna z najważniejszych funkcji jakie powinien posiadać dobry antywirus. Jeśli twój program antywirusowy nie jest regularnie aktualizowany, nie będzie tak skuteczny, jak powinien być. Biorąc pod uwagę jak wielu z nas jest zapominalskich, automatyczne aktualizacje są moim zdaniem niezbędne.
4. Automatyczna aktualizacja programu antywirusowego – Podobnie do powyższego punktu automatyczne aktualizacje samego programu są również ważne i niezbędne.
Wiadomo, że najważniejsze są aktualizacje nowych wirusów jednak, czasami sam program zostanie zaktualizowany, aby dodać więcej funkcjonalności bądź zmienić wygląd.
Dobre programy antywirusowe będą miały możliwość automatycznego sprawdzania aktualizacji.
5. Skaner On-Access – Jest to skaner, który sprawdza każdy otwarty przez nas program czy plik, kiedy chcemy uzyskać do niego dostęp.
6. Skanowanie na żądanie – Robi dokładnie to, co nazwa sugeruje, daje możliwość skanowania pliku lub folderu w dowolnym momencie.
7. Skaner heurystyczny – Skanery heurystyczne, których znaczenie rośnie wraz ze wzrostem ilości nowego złośliwego oprogramowania, mogą wykrywać zagrożenia na podstawie wiedzy o istniejącym złośliwym oprogramowaniu i jego zachowaniu, zamiast polegać na konkretnych sygnaturach.
8. Skaner spakowanych plików – pozwala on programowi antywirusowemu na skanowanie plików skompresowanych, takich jak pliki zip czy rar.
9. Blokowanie skryptów – Skrypty są często wykorzystywane do wstrzykiwania złośliwego kodu bezpośrednio ze stron internetowych. Dobre programy antywirusowe posiadają możliwość monitorowania skryptów Java, ActiveX, Visual Basic i innych typów plików skryptowych oraz wykrywania i blokowania złośliwej aktywności.
10. Skanowanie poczty w protokole POP3 – daje oprogramowaniu antywirusowemu możliwość monitorowania przychodzącej i/lub wychodzącej poczty POP3 wraz z załącznikami w celu wykrycia wirusów i innych zagrożeń.
11. Ochrona Webmaila – Niezbędna ochrona dla każdego, kto korzysta z internetowej poczty elektronicznej, takiej jak Gmail, Hotmail, Onet, Wo czy Yahoo! Działa to podobnie jak skanowanie poczty POP3.
12. Ochrona komunikatorów internetowych – Komunikatory internetowe nadal są popularną platformą do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Dobry program antywirusowy będzie monitorował takie usługi w celu wykrycia i zablokowania zagrożeń.

Jaki jest najlepszy antywirus w 2022 roku?


Norton 360 LifeLock to najlepszy antywirus wg. naszych ekspertów. Został on bezsprzecznym zwycięzcą naszego rankingu programów antywirusowych w 2022. Produkt ten zawiera wszystko co jest niezbędne do ochrony naszego komputera czy telefonu i znacznie więcej. Posiada najwyższa skuteczność w wykrywaniu wirusów, ransomware, malware i innych.

Czy darmowy program antywirusowy zapewnia odpowiednią ochronę?


Jest takie stare porzekadło, które mówi, że dostajesz to, za co płacisz i w przypadku oprogramowania antywirusowego jest to poniekąd prawda.
To nie znaczy, że darmowe programy antywirusowe powinny być odrzucane od ręki, niektóre z nich są naprawdę bardzo dobre i mogą być wystarczające dla niektórych osób.
Jeśli chodzi o niezależne testy, wyniki AV-Test.org z dłuższego okresu czasu pokazują, że darmowe programy antywirusowe ogólnie rzecz biorąc osiągają niższe wyniki niż płatne alternatywy na rynku. Nasze własne doświadczenie nauczyło nas, że darmowe programy również cierpią z powodu braku dodatkowych funkcji, gorszej pomocy technicznej, natrętnych ofert sprzedaży lub połączenia wszystkich 3 wad.
To, czy któraś z tych kwestii jest dla Ciebie najważniejsza, będzie prawdopodobnie zależało od tego, do czego używasz swojego komputera, jak bardzo cenisz swoje dane i jaką masz osobistą sytuację finansową.
Tak czy inaczej, instalacja jakiegokolwiek programu antywirusowego jest lepsza niż brak jakiejkolwiek ochrony, choć należy uważać na darmowe i udające prawdziwe programy antywirusowe.

Czy zatem korzystanie z komputera lub innego urządzenia bez zainstalowanego antywirusa lub innego programu zabezpieczającego jest bezpieczne?

Tak, to odpowiedź, której chciałbym udzielić na to pytanie, ale prawda jest inna, że dla zdecydowanej większości ludzi naprawdę nie jest dobrym pomysłem używanie połączonych urządzeń bez zainstalowanej jakiejkolwiek zapory bezpieczeństwa.
Z pewnością słyszałeś od ekspertów ds. bezpieczeństwa, że są tacy którzy nie instalują programów antywirusowych i nigdy nie mieli problemów ze złośliwym oprogramowaniem ale są to bardzo zaawansowani użytkownicy i eksperci, jesteś takim specjalistą od zabezpieczeń?
Jeśli nie, to podejmujesz duże ryzyko utraty danych bądź innych zagrożeń.
A jeśli nie używasz systemu Windows, nie oznacza to, że jesteś odporny. Jako, że system operacyjny Microsoftu był historycznie najczęściej atakowany, nie oznacza, że inne system są bezpieczne.
Na przykład złośliwe oprogramowanie na komputery Mac istnieje i staje się coraz bardziej powszechne.
Tak więc, niezależnie od tego, jakiego systemu używasz, antywirus może pomóc poprzez radykalne zmniejszenie szans na zainfekowanie systemu wirusem, trojanem lub innym złośliwym kodem.
Nie oznacza to, że każdy program antywirusowy zapewni Ci 100% ochronę przed wszystkimi obecnymi i przyszłymi zagrożeniami – nie zapewni, ponieważ niektóre złośliwe programy są specjalnie zaprojektowane w celu obejścia konkretnego oprogramowania zabezpieczającego i/lub utrudnienia wykrycia.
Możesz jednak zwiększyć swoje szanse na uniknięcie wirusów i innych zagrożeń. Oto kilka szybkich wskazówek:
1. Wybierz program antywirusowy, który jest wysoko oceniany przez niezależne laboratoria testowe, takie jak AV-TEST i AV Comparatives oraz przeczytaj nasze recenzje, które wyjaśniają zarówno zalety, jak i wady wiodących programów antywirusowych.
2. Upewnij się, że Twój program antywirusowy jest regularnie aktualizowany – zaleca się przynajmniej jedną aktualizację dziennie. To samo dotyczy systemu operacyjnego – jeśli dostępne są aktualizacje zabezpieczeń, należy je natychmiast zainstalować.
3. Regularnie przeprowadzaj pełne skanowanie komputera. Większość programów antywirusowych sprawdza nowo zainstalowane programy, ale pełne skanowanie pomoże wykryć wszystko, co mogło się umknąć antywirusowi. Najlepszy antywirus jest tutaj wskazany.
4. Zwróć uwagę na swój komputer – jeśli zaczyna zachowywać się dziwnie, działa dużo wolniej lub nagle na tych stronach jest dużo więcej dziwnych reklam, to są szanse, że zainstalowałeś coś niepożądanego, więc od razu uruchom skanowanie.

Hasło złośliwe oprogramowanie czy malware brzmi przerażająco – w jaki sposób dochodzi do infekcji urządzenia?


Kiedy komputery po raz pierwszy zaczęły pojawiać się w gospodarstwach domowych, były towarem luksusowym, często kosztującym małą fortunę.
Jako takie, nie stanowiły dla przestępców nie stanowiły celu numer jeden, ze względu na ich ograniczoną liczbę i trudności w namierzaniu ich w tamtych przed-internetowych czasach.
Gdy ceny zaczęły spadać i coraz więcej osób kupowało komputery PC, stały się one nieco bardziej interesujące dla złych gości, ale jedynym sposobem na zainfekowanie komputera bez internetu były uciążliwe dyski wymienne czy dyskietki.
W rezultacie, wczesne złośliwe oprogramowanie nie rozprzestrzeniało się tak bardzo i ograniczało się raczej do kodu lokalnych komputerów.
Wirusy były pisane głównie przez samotnych koderów w piwnicy.
Wczesne wirusy w znacznym stopniu przyczyniły się do ukształtowania przyszłego stereotypu „hakera”, który utrzymuje się do dzisiaj.
Dopiero niedawno złośliwe oprogramowanie rozwinęło się w znaczące zagrożenie, jakim jest dzisiaj, i możemy za to podziękować całej sieci internetowej.
Gdy komputery stały się powszechne, a gospodarstwa domowe masowo podłączały się do internetu, twórcy złośliwego oprogramowania skorzystali z okazji.
Nagle w zasięgu klawiatury przestępca miał miliony potencjalnych ofiar dzięki którym można było zarobić miliony dolarów.
Jak więc to złośliwe oprogramowanie dostaje się do twojego systemu?
Niestety, istnieje bardzo wiele sposobów, w jaki może się to zdarzyć. Wymienienie ich wszystkich tutaj zajęło by masę czasu, oto niektóre z bardziej powszechnych sposobów na zainfekowanie komputera ofiary oraz błędów jakie popełniamy aby umożliwić instalację wirusa na komputerze:
1. Nieużywanie oprogramowania antywirusowego – Przy obecnej ilości złośliwego oprogramowania w sieci szanse na uniknięcie go są niewielkie. Podczas gdy specjaliści ds. bezpieczeństwa i inni obeznani z technologią użytkownicy mogą obejść się bez używania oprogramowania antywirusowego, większość ludzi nie jest w stanie tego zrobić.
Jeśli więc nie masz jeszcze zainstalowanego programu antywirusowego, zrób sobie przysługę i pobierz najlepszy antywirus teraz.
2. Brak zainstalowanej zapory sieciowej – Jeśli podłączasz swój komputer do jakiejkolwiek sieci, ale nie masz zainstalowanego firewalla, to tak jakbyś zostawił otwarte drzwi i okna do swojego domu.
3. Przez niezałatane dziury w systemie operacyjnym – Wraz z systemem Windows 10 firma Microsoft rozpoczęła automatyczne aktualizacje systemu operacyjnego, jednak nie były one dostępne we wcześniejszych wersjach Windowsa. Jeśli nie zainstalujesz aktualizacji szybko po ich udostępnieniu, dajesz złośliwemu oprogramowaniu szansę na dostanie się do Twojego systemu.
4. Poprzez inne programy – Złośliwe oprogramowanie nie tylko wykorzystuje niezałatane systemy operacyjne – może również wykorzystywać luki w innych programach instalowanych na naszym komputerze. Jeśli jakikolwiek plik lub aplikacja na Twoim komputerze mówi, że wymaga aktualizacji, zwróć na to uwagę i postaraj się je aktualizować. Dotyczy to zwłaszcza programów takich jak Adobe i Java, które pozostają głównym celem hakerów i innych cyberprzestępców.
5. Otwierając załączniki do wiadomości e-mail – Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z nieznanego źródła, powinieneś być bardzo ostrożny otwierając wszelkie załączniki zawarte w wiadomości. Ukrywanie wirusów i innych zagrożeń w załączonych plikach to stara, ale wciąż bardzo skuteczna taktyka autorów złośliwego oprogramowania.
6. Klikanie na wyskakujące okienka, które twierdzą, że komputer jest zainfekowany – Jest to kolejne stare oszustwo, które nadal jest skuteczne dla tych, którzy za nim stoją. Kto z nas nie widział reklamy, że nasz komputer bądź telefon jest zainfekowany, osoba stojąca za tym oszustwem będzie próbowała nakłonić Cię do zakupu nieskutecznego rozwiązania lub, co gorsza, zaoferuje Ci skaner antywirusowy, który sam jest złośliwym oprogramowaniem.
7. Klikając na linki w wiadomościach e-mail – Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail zawierającą link do strony internetowej, upewnij się, że wiesz, co to za strona oraz link – niektóre strony internetowe są zaprojektowane tak, aby zainfekować Twój komputer zaraz po ich odwiedzeniu. Nie tylko to, niektóre linki do „banków” i innych usług, gdzie trzeba się zalogować, są zaprojektowane tak, aby wykraść twoje dane logowania, więc uważaj na to zagrożenie.

Więc czym w ogóle jest oprogramowanie antywirusowe?


Program antywirusowy (AV) to oprogramowanie zaprojektowane w celu ochrony komputera stacjonarnego, MAC, laptopa, netbooka, lub urządzenia mobilnego przed złośliwym oprogramowaniem (częściej nazywanym „malware”).
Złośliwe oprogramowanie – więcej na ten temat później – to nazwa nadana każdemu fragmentowi kodu zaprojektowanemu w celu zakłócenia w jakiś sposób działania systemu, czy to w celu sprawienia Ci przykrości, kradzieży Twoich pieniędzy, czy też innego rodzaju złośliwego lub przestępczego zachowania.
Oprogramowanie antywirusowe jest zaprojektowane tak, aby udaremnić to zagrożenie, zazwyczaj poprzez metody wykrywania oparte na sygnaturach. Sygnatury wirusów opierają się na unikalnych fragmentach kodu znalezionych w złośliwym oprogramowaniu i są zazwyczaj rozpowszechniane w formie regularnych aktualizacji.
Innymi słowy, badacze z firm antywirusowych zagłębiają się w nowy wirus komputerowy lub inny element złośliwego oprogramowania, analizują go, a następnie informują swoje oprogramowanie zabezpieczające, na co należy zwrócić uwagę, aby wykryć zagrożenie.
Od czasu narodzin branży antywirusowej w latach 80. ubiegłego wieku, technologia rozwijała się skokowo, przede wszystkim w odpowiedzi na rosnącą liczbę zagrożeń.
Kiedy Internet był w powijakach, liczba wirusów i innych rodzajów złośliwego oprogramowania była znikoma w porównaniu z dniem dzisiejszym.
W rezultacie producenci systemów antywirusowych mogli zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom, wysyłając co miesiąc aktualizacje na dyskietkach.
Obecnie liczba zagrożeń jest ogromna, a nowe wirusy czy robaki pojawiają się w każdej minucie dnia. Rzadkie aktualizacje już nie wystarczają, dlatego dzisiejsze programy zabezpieczające oferują niemal ciągły dostęp do najświeższych sygnatur, często dostarczany prosto z chmury.
Zmienił się również sposób wykrywania wirusów. Samo dopasowanie sygnatur nie wystarcza, aby poradzić sobie z ewoluującym zagrożeniem – nowoczesne programy antywirusowe zawierają obecnie dodatkowe narzędzia, takie jak wykrywanie wirusów oparte na heurystyce i technologię zapobiegania włamaniom. Także polecamy zainstalować najlepszy antywirus z naszego testu dostosowany do Państwa potrzeb.

Podziel się z nami swoją opinią

   Dodaj Odpowiedź

   Thunderbird.pl - Najlepszy Ranking Produktów !
   Logo