Mintos vs Peerberry porównanie platform inwestycyjnych P2P. Która jest lepsza?

Mintos i PeerBerry to dwie popularne platformy P2P, które oferują inwestycje w pożyczki. Oba serwisy mają swoje zalety i wady. Poniżej przedstawiam porównanie Mintos i PeerBerry w kilku kategoriach. Sprawdź wynik pojedynku Mintos vs PeerBerry.

Baza inwestorów
Rok założenia
Minimalna kwota inwestycji
Wypłata
Ochrona
Oprocentowanie za opóźnione płatności
Fundusze w odzysku
Średnie oprocentowanie
Typy pożyczek
Rynek wtórny
Funkcja Auto-invest
oczekujące wypłaty
dywersyfikacja
Całkowity wolumen pożyczek
Zarobione odsetki
Niezrealizowany portfel
recenzje
Baza inwestorów
514.000
Rok założenia
2015
Minimalna kwota inwestycji
€50
Wypłata
W ciągu 2 dni
Ochrona
60-dniowe zobowiązanie do odkupu (nie zawsze niezawodne)
Oprocentowanie za opóźnione płatności
Tylko dla wybranych firm pożyczkowych
Fundusze w odzysku
€151 M
Średnie oprocentowanie
12.40% w skali roku
Typy pożyczek
Krótkoterminowe lub osobiste pożyczki
Rynek wtórny
Tak, za opłatą w wysokości 0,85%, niewielka płynność, ograniczona opcja wypłaty gotówki dla zautomatyzowanych strategii
Funkcja Auto-invest
Tak
oczekujące wypłaty
€15 M
dywersyfikacja
70+ firm pożyczkowych z 33 krajów
Całkowity wolumen pożyczek
€8.8 mld
Zarobione odsetki
€169M
Niezrealizowany portfel
€360 M
recenzje
Mintos Recenzja
Baza inwestorów
66.000
Rok założenia
2017
Minimalna kwota inwestycji
€50
Wypłata
W ciągu 2 dni
Ochrona
60-dniowe zobowiązanie do odkupu + gwarancja grupowa (pewne)
Oprocentowanie za opóźnione płatności
Tak, dla wszystkich firm pożyczkowych
Fundusze w odzysku
€16 M
Średnie oprocentowanie
11.12% w skali roku
Typy pożyczek
Krótkoterminowe pożyczki, leasing, nieruchomości
Rynek wtórny
Nie
Funkcja Auto-invest
Tak
oczekujące wypłaty
€0
dywersyfikacja
24 firmy pożyczkowe z 7 krajów
Całkowity wolumen pożyczek
€1.63 mld
Zarobione odsetki
€19M
Niezrealizowany portfel
€111 M

Porównanie Peerberry vs Mintos

W tym przewodniku inwestycyjnym omówimy dwa wiodące agregatory pożyczkodawców, którzy świadczą usługi pożyczek peer-to-peer. PeerBerry i Mintos to dwie platformy, które mają ze sobą długi związek i są bardzo podobnymi biznesami.

PeerBerry jest znacznie młodszy niż Mintos i stara się być rentowną platformą dla inwestorów. Mintos z kolei to gigantyczny rynek pożyczek peer-to-peer i jedna z największych platform pożyczkowych w Europie. Mintos ma więcej inwestorów, pożyczkodawców i projektów niż jakakolwiek inna platforma pożyczkowa peer-to-peer w Europie. Wielu inwestorów uważa, że PeerBerry jest tylko drugi po Mintos.

Pod względem wielkości PeerBerry to tylko ułamek Mintos. Ale to nie przeszkadza nam w porównywaniu ich, ponieważ przecież są to dwie platformy otwarte dla inwestorów detalicznych, takich jak my. Pytanie zawsze pozostaje, gdzie najlepiej zainwestować swój kapitał? Szczegóły platformy są drugorzędne wobec Twojego głównego priorytetu, którym jest bezpieczne zarabianie odsetek na Twoim kapitale. Celem zdrowej inwestycji jest uzyskanie zdrowej ilości kapitału przez długi okres czasu. Powiedziawszy to, pierwszym krokiem jest określenie, czy platforma, czy to Mintos czy PeerBerry, przetrwa wiele lat. Najlepszym sposobem na określenie przyszłego zdrowia firmy jest spojrzenie na jej przeszłość. Zanim przejdziemy do zasad i zakazów tych dwóch platform, spójrzmy na krótką historię każdej z nich.

Historia PeerBerry

PeerBerry to łotewska platforma pożyczek peer-to-peer, skupiająca się na pożyczkach konsumenckich. PeerBerry wykorzystuje model agregatora pożyczkodawców do zarządzania ekosystemem pożyczkodawców i pożyczkobiorców. PeerBerry jest często określany jako najszybciej rozwijająca się platforma pożyczek peer-to-peer, ze względu na dużą liczbę inwestorów, którą pozyskali krótko po uruchomieniu. Inwestowanie w Peerberry wymaga minimalnej kwoty 10 EUR, a roczne zyski wahają się od 9 do 12 procent. Usługa pożyczek peer-to-peer została uruchomiona w 2017 roku przez pożyczkodawcę Aventus Group. Aventus, po zobaczeniu sukcesu Mintos, postanowił zbudować konkurenta. Od momentu powstania PeerBerry jest najszybciej rozwijającą się usługą pożyczek peer-to-peer w historii.

PeerBerry ma aktywną bazę inwestorów i w swoim rynku oferuje wiele różnych pożyczek z różnych krajów. PeerBerry został założony przez jedną z najbardziej udanych grup pożyczkowych w Europie, Aventus Group. Aventus początkowo oferował pożyczki na platformie Mintos, a po zobaczeniu sukcesu Mintos stworzył PeerBerry. Aventus jest również największym dostawcą pożyczek PeerBerry na rynku PeerBerry.

PeerBerry oferuje wiele dodatkowych funkcji, których inne platformy nie posiadają. Najważniejszą z nich jest ich podwójna gwarancja buyback, która zapewnia, że inwestorzy na Peerberry są rzadko narażeni na ryzyko utraty kapitału. Ta funkcja zapewnia inwestorom gwarancję, że jeśli coś pójdzie nie tak, PeerBerry pomoże im do momentu odzyskania środków. Pierwsza gwarancja buyback zapewnia, że po 15 dniach opóźnienia w spłacie pożyczki pożyczkodawca, który wydał pożyczkę, odkupuje ją od inwestora. Jeśli problemem jest brak pieniędzy u samego pożyczkodawcy, to wszyscy pożyczkodawcy pomagają mu obsługiwać jego pożyczki.

Czytaj więcej  Bondora Opinie i Recenzja. Przeczytaj zanim zainwestujesz !

Historia Mintos

Mintos to jedna z największych platform pożyczkowych typu peer-to-peer na świecie. Została założona w Rydze na Łotwie w 2015 roku i od tamtej pory zdołała sfinansować ponad 7 miliardów EUR w pożyczkach, co jest znacznie więcej niż jakakolwiek inna platforma w Europie. Jednak dopiero w 2017 roku Mintos przeżył gwałtowny wzrost na swojej platformie pożyczkowej typu peer-to-peer.

Platforma pożyczkowa typu peer-to-peer Mintos wykorzystuje model agregatora pożyczkodawców w celu zarządzania swoim ekosystemem pożyczkowo-kredytowym. Mintos jest bardzo kreatywny w swoim podejściu do różnych instrumentów, które uczyniły inwestowanie z nimi przyjemnym doświadczeniem. Aby poszerzyć swoją ofertę, Mintos udostępnia swoim inwestorom wiele pakietów auto-inwestycyjnych.

Mintos ma bardzo aktywny rynek wtórny i oferuje praktycznie każdy rodzaj pożyczki, dzięki czemu inwestorzy mogą czuć, że ich portfele są w pełni zdywersyfikowane. Jednak bycie najlepszą platformą pożyczkową typu peer-to-peer ma swoje wady. Na przykład, wzrost, który Mintos przeżył, sprawił, że pożyczki były zbyt szybko zapełniane.

To z kolei spowodowało złe pierwsze doświadczenia dla wielu osób w 2017 roku podczas wzrostu Mintos, a w celu zmniejszenia ryzyka powtórzenia się takiego problemu, Mintos zmuszony był dodać wiele pożyczkodawców. Proces dodawania kolejnych pożyczkodawców i konieczność rozwoju, aby obsłużyć więcej klientów i kapitału, został wykonany szybko i źle. Kiedy jest więcej ilości, trudniej jest zachować jakość. W takich sytuacjach Mintos stwierdził, że wiele dodanych pożyczkodawców było wadliwych i musiało zostać usuniętych. Wtedy było już za późno, Mintos bardzo ucierpiał z powodu niespłacających pożyczkobiorców. Mintos ma wskaźnik niespłacalności wynoszący około 10 procent, co może być niepokojące dla niektórych inwestorów, gdy zrozumieją, że najprawdopodobniej jedna dziesiąta ich portfela napotka problemy.

Porównanie Zrównoważonego Rozwoju

Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru platformy inwestycyjnej jest jej długoterminowe przetrwanie. Aby zabezpieczyć nasze inwestycje, chcemy, aby nasz automatyczny system inwestycyjny działał bez zarzutu i podejmował trafne decyzje na podstawie naszych preferencji.

Kluczową kwestią jest to, czy platforma będzie nadal funkcjonować za 10, 20 czy nawet 30 lat. Jeśli platforma przestanie działać już w 20 roku, to okaże się niesatysfakcjonująca dla inwestorów. Najlepszym sposobem na określenie, która platforma ma szanse na przetrwanie, jest przeanalizowanie jej historii na podstawie sprawozdań finansowych. Bilans roczny, przepływy pieniężne oraz dochody netto firmy są jednymi z najważniejszych sygnałów, które decydują o przyszłej pozycji firmy. Jeśli platforma w przeważającej mierze traci pieniądze, to lepiej jej unikać. Zarówno Mintos, jak i PeerBerry odnotowują wysokie zyski w swoich sprawozdaniach finansowych.

Obie platformy publikują swoje roczne raporty skonsolidowane na swoich stronach internetowych w sekcji „O nas”.

Warto zwrócić uwagę, że PeerBerry skupia się na krótkoterminowych pożyczkach, podczas gdy Mintos oferuje pożyczki zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Jednakże, obie platformy są zrównoważone finansowo i mają szanse na długoterminowe przetrwanie.

Porównanie Wskaźników Niewypłacalności

Oba portale inwestycyjne, Mintos i PeerBerry, zapewniają wiele warstw zabezpieczeń swojej platformy. Oba portale oferują gwarancje odkupu oraz pożyczki z zabezpieczeniem w przypadku niewypłacalności. Jednakże, Mintos przetwarza rocznie miliard euro w pożyczkach, przez co są bardziej narażeni na błędy. PeerBerry, działający już ponad 4 lata, jest daleki od przetworzenia nawet jednego miliarda. To kontekst porównania wskaźników niewypłacalności.

Obecnie, Mintos ma 5-6 razy więcej pośredników niż PeerBerry. Ze względu na ilość, jaką obsługuje Mintos, są bardziej narażeni na błędy. Niestety, Mintos ma średni wskaźnik niewypłacalności wynoszący około 10%. PeerBerry ma wskaźnik niewypłacalności wynoszący zero procent. To znaczna różnica między tymi platformami. Innymi słowy, na PeerBerry nie stracisz swojego kapitału, a na Mintos możesz spodziewać się, że 1/10 Twojego portfela będzie opóźnione lub niewypłacalne. Wskaźnik niewypłacalności wynoszący 10% nie jest najwyższy, ale też nie jest najniższy.

Mintos ma swoje wzloty i upadki, co jest do przewidzenia, ponieważ wskaźnik niewypłacalności nie rzuca cienia na Mintos. Jednakże, świeci on jasno na PeerBerry, którego zespół jest w stanie zapewnić płynną działalność przez lata i chronić inwestorów.

Czytaj więcej  Prime Advantage opinie, Recenzja, Czy to oszustwo?

Jako inwestorzy, chcemy wybrać inwestycję, która przynosi więcej zysków. Jak lubi powtarzać Warren Buffet, „reguła numer jeden inwestowania to nie tracić pieniędzy, a druga reguła to pamiętać o regule numer jeden”. To proste i potężne stwierdzenie. Jako inwestorzy, możemy być skłonni do wyboru bardziej ryzykownej inwestycji w celu uzyskania większych zysków, ale to również naraża nas na utratę naszego kapitału. Wybór złotego środka między ryzykiem a nagrodą decyduje o naszym sukcesie jako inwestorów.

Porównanie Rynków

Mintos i PeerBerry mają obie doskonale zdywersyfikowane rynki pierwotne, ale rynek Mintos jest nieco większy i bardziej zdywersyfikowany. Mintos ma również rynek wtórny, a PeerBerry nie. Rynki wtórne są bardzo ważnymi funkcjami w pożyczkach peer-to-peer, ponieważ zapewniają one dodatkową płynność dla wszystkich inwestorów. Ta funkcja zapewnia również różnorodność w potencjalnych strategiach inwestycyjnych. Handel na rynku wtórnym jest opłacalną strategią inwestycyjną: trzeba szukać pożyczek, które są sprzedawane po niższej cenie na rynku wtórnym. Te pożyczki będą sprzedawane przez inwestorów, którzy chcą zlikwidować swoje umowy pożyczkowe.

Aby lepiej zilustrować ten koncept, załóżmy, że znasz się na polskiej nieruchomości i widzisz na Mintos tanie komercyjne nieruchomości w Krakowie, które możesz kupić. Wiesz już, że nieruchomość przyniesie dobre warunki pożyczki i wielu inwestorów będzie skłonnych zapłacić za nią premię. Kupujesz pożyczkę, czekasz na gromadzenie kupujących, sprzedajesz i powtarzasz proces. Alternatywnie, możesz czekać na rynku wtórnym, regularnie sprawdzać pożyczki, które są przecenione i kupować pożyczki, które są sprzedawane tanio. Wielu inwestorów potrzebuje płynności ze względu na życie prywatne, decyzję biznesową lub lepszą strategię inwestycyjną gdzie indziej. W większości przypadków ci inwestorzy sprzedają tanio, aby szybko sprzedać.

Porównując rynek, zauważamy, że PeerBerry działa tylko w połowie pojemności Mintos. PeerBerry nie ma rynku wtórnego, a więc brakuje mu również ekscytacji strategii inwestycyjnych.

Mintos, poza dodaniem rynku wtórnego, jest również bardziej zdywersyfikowany. Oferuje bardziej konserwatywne i bardziej zmienne oferty pożyczek. PeerBerry jest bardziej konserwatywny w oferowaniu wysoko oprocentowanych pożyczek i nie znajdziesz tam więcej niż 13 procent.

Porównanie ryzyka i zysków

Platformy Mintos i PeerBerry mają nieco różne podejścia do gwarancji odkupu. Mintos nie zapewnia podstawowej gwarancji odkupu, podczas gdy PeerBerry oferuje bardziej skomplikowane podejście do ochrony funduszy inwestorów. PeerBerry zapewnia w ramach swojej usługi podwójny protokół gwarancji odkupu. Oznacza to, że gdy pożyczka ulegnie niewypłacalności, pożyczkodawca musi odkupić ją od inwestora. To oznacza, że jeśli kiedykolwiek napotkasz problematyczną inwestycję, to do 15. dnia opóźnienia w płatności otrzymasz zwrot całej kwoty wraz z odsetkami. Jeśli problemem jest pożyczkodawca, który nie jest w stanie obsłużyć twojej pożyczki, to wszyscy pożyczkodawcy na PeerBerry pomogą upadającemu pożyczkodawcy zarządzać swoimi pożyczkobiorcami.

Jak wynika z centrum pomocy PeerBerry: „W przypadku, gdy któryś z pożyczkodawców napotka trudności finansowe i nie będzie w stanie wdrożyć gwarancji odkupu, dodatkowa gwarancja grupowa zapewni dodatkową ochronę twoich inwestycji. Główni partnerzy PeerBerry, grupa Aventus i grupa Gofingo, podpisali dodatkowe umowy gwarancyjne z pożyczkodawcami. Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności niektóre z firm z grupy Aventus i Gofingo pokryją wszystkie zobowiązania tej firmy w celu ochrony inwestycji inwestorów, utrzymania przejrzystości i dobrego wizerunku całej grupy.” Gwarancje odkupu Mintos są całkowicie uzależnione od pożyczkodawcy, który wydaje gwarancję. Jeśli pożyczkodawca nie będzie w stanie odkupić pożyczki z powodu niewystarczających środków, to cały kapitał zostanie utracony.

Obie platformy oferują podobne podstawowe nagrody. Na obu platformach możesz liczyć na uzyskanie od 8 do 10% swojego portfela. Niektóre inwestycje na PeerBerry osiągają 13-procentowe wyniki, podczas gdy na Mintos inwestycje o wysokim ryzyku mogą przynieść nawet 20% zysku. Mimo to, nie zalecamy inwestowania w wysokie ryzyko na żadnej z platform. Być może trzymanie bardzo małej części portfela w wysokie ryzykownych pożyczkach może być strategią. Ponownie odwołujemy się do pierwszej zasad Buffetta: nie tracisz pieniędzy.

PeerBerry oferuje bonusy lojalnościowe dla inwestorów posiadających wyjątkowo duże kwoty. PeerBerry zapewnia bardziej stabilny zysk, podczas gdy Mintos ma możliwość nie dotrzymania obietnic w jednej dziesiątej swoich pożyczek. Mintos, będąc platformą o takim rozmiarze, powinien mieć zasoby do przynajmniej zmniejszenia tej liczby. Mimo że Mintos ma bardziej zróżnicowaną platformę, obecnie uważamy, że PeerBerry jest lepszym wyborem dla ostrożnych inwestorów. Alternatywnie, Mintos byłby lepszą platformą dla zaawansowanych platform pożyczek społecznościowych, a PeerBerry byłby lepszy dla początkujących. Uważamy, że łatwiej jest popełnić błędy inwestycyjne na Mintos i stracić przez to środki. Gdzie PeerBerry chroni początkujących inwestorów.

Czytaj więcej  Crypto Engine Opinie, Recenzja, Czy to Oszustwo ?

Ostatecznie, ponieważ te platformy są agregatorami pożyczek, a nie samymi dostawcami pożyczek, nie platformy powinny być obiektem zmartwień, a dostawcy pożyczek. Oznacza to, że należy przeprowadzić należytą staranność nie tylko wobec platformy weryfikującej dostawcę pożyczki, ale również wobec samego dostawcy pożyczki. Jeśli bierzemy pożyczkę od GoFingo na PeerBerry, lub jeśli bierzemy pożyczkę od Alexa Credit na Mintos, naszym obowiązkiem jest upewnienie się, że dostawca pożyczki jest w stanie dotrzymać swojej części umowy. Zalecamy inwestorom, aby przyjrzeli się sprawozdaniom finansowym dostawców pożyczek, do których inwestują automatycznie lub których ręcznie wybierają.

Szybki przegląd

W obecnej chwili, PeerBerry zajmuje drugie miejsce po Mintos. Jednakże, w kontekście ogólnym, PeerBerry wydaje się mieć bardzo obiecującą trajektorię. Mimo, że Mintos zajmuje pozycję lidera, wiele rzeczy mogą się od PeerBerry nauczyć. Zawsze łatwiej dla małych firm jest nawiązać bardziej osobisty kontakt z klientami.

Pod względem udogodnień i zasobów, Mintos posiada rynek wtórny. Mintos ma również znacznie większy wzrost inwestorów, co oznacza mniejszy wpływ gotówki i większą dywersyfikację. Na Mintosie jest tak dużo dywersyfikacji, że bardziej doświadczeni inwestorzy mogą z niej skorzystać i ostatecznie wykorzystać do uzyskania większych zysków niż na PeerBerry.

Pochodzenie i Obecność Firmy

Jako inwestorzy, ważne jest, aby zrozumieć, skąd pochodzą platformy, w które inwestujemy. PeerBerry i Mintos mają podobne początki, ponieważ PeerBerry był pierwotnie pożyczkodawcą, który oferował swoje pożyczki na platformie Mintos. Po osiągnięciu sukcesu, PeerBerry postanowił stworzyć własną platformę, aby lepiej obsłużyć swoich inwestorów.

PeerBerry ma siedzibę w Rydze na Łotwie, ale działa na całym świecie. W chwili obecnej obsługuje pożyczki w 10 krajach, w tym w Polsce, Czechach, Hiszpanii i Danii. Wszystkie pożyczki są udzielane przez sprawdzonych pożyczkodawców, którzy mają długoletnie doświadczenie w branży finansowej.

Mintos, z drugiej strony, ma siedzibę w Tallinnie w Estonii i działa w ponad 30 krajach na całym świecie. Platforma oferuje szeroki wybór pożyczek, w tym pożyczki samochodowe, hipoteczne i faktoringowe. Mintos ma również silną obecność online i często angażuje się w działania marketingowe, aby przyciągnąć nowych inwestorów.

Podsumowując, zarówno PeerBerry, jak i Mintos mają solidne początki i oferują inwestorom różnorodne opcje inwestycyjne. PeerBerry skupia się na zapewnieniu zysków dla swoich inwestorów, podczas gdy Mintos ma bardziej humanitarny cel, czyli zapewnienie kredytów dla osób, które nie chcą korzystać z usług bankowych.

Werdykt

Obie te platformy są świetnymi platformami. Chcę jednak zwrócić uwagę na wysoki wskaźnik niewypłacalności na Mintos, który jest jednym z głównych problemów, z którymi boryka się ta platforma. Choć wskaźnik ten nie jest najwyższy na rynku, to wciąż jest on kwestią sporną wśród inwestorów. Niemniej jednak, warto zauważyć, że nie jest to zjawisko specyficzne tylko dla Mintos. Wiele innych platform P2P również ma podobne problemy z niewypłacalnością.

W przypadku Mintos, problemem są przede wszystkim nieuczciwi pożyczkodawcy, którzy wprowadzają inwestorów w błąd i nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Niestety, proces odzyskiwania środków jest długi i skomplikowany, co oznacza, że inwestorzy często tracą swoje pieniądze. Niemniej jednak, nie można winić Mintos za działania tych nieuczciwych pożyczkodawców.

Podsumowując, Mintos to świetna platforma, ale dla przeciętnego inwestora, PeerBerry może być bezpieczniejszą alternatywą. Póki co, PeerBerry ma znacznie niższy wskaźnik niewypłacalności, co czyni ją bardziej godną polecenia platformą. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że sytuacja na rynku finansowym jest zmienna i nie wiadomo, jak długo PeerBerry utrzyma swoją dobrą passę. Warto więc śledzić rozwój sytuacji na rynku i regularnie monitorować swoje inwestycje na obu platformach.

Podziel się z nami swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Thunderbird.pl - Najlepszy Ranking Produktów !
Logo