Lendermarket Opinie, Recenzja – Przeczytaj zanim wpłacisz!

Lendermarket Opinie i Recenzja

Lendermarket to irlandzka platforma pożyczkowa peer-to-peer (P2P), która pozwala inwestować wkrótkoterminowe pożyczki na okres od 30 dni do 53 miesięcy przy oprocentowaniu od 12% do 14% w skali rocznej.

60-dniowa gwarancja odkupu zabezpiecza wszystkie pożyczki w które inwestujemy. Minimalny depozyt wynosi tylko 10€, a swoje inwestycje można zdywersyfikować w siedmiu krajach. Dowiedz się więcej o tej nowo założonej platformie pożyczek P2P w naszej najnowszej recenzji Lendermarket.

Plus
  • Średnia stopa zwrotu na poziomie 13,80%
  • Stabilne dochody
  • Zarządzane przez rentowną grupę finansową
  • Wysoka stopa zwrotu z pożyczek Creditstar
  • Dostępna jest funkcja Auto-invest
  • Gwarancja wykupu pożyczek
  • Terminowe wypłaty
Minusy
  • Brak rynku wtórnego
  • Opóźnione spłaty w pożyczkach są czymś powszechnym

Spis Treści:

Lendermarket w liczbach

Zanim zaczniesz inwestować w jakiekolwiek platformy pożyczkowe P2P, powinieneś zapoznać się ze statystykami danej firmy. Statystyki często pomagają podjąć decyzję, czy powinieneś zainwestować w daną platformę oraz ewentualnie ile.

Lendermarket powstało w 2019 roku, co czyni go bardzo młodą platformą w porównaniu do uznanych graczy na rynku, takich jak Mintos, Bondora czy EstateGuru.

Lendermarket jest prowadzony przez grupę CreditStar, a skonsolidowany raport roczny za 2020 rok można znaleźć tutaj. Według raportu finansowego za 2020 rok grupa osiągnęła zysk w wysokości 5,49 mln euro.

Młoda Platforma P2P

Bycie nowym na rynku sprawia, że początkowo położenie platformy jest dość kłopotliwe, ponieważ trudno jest wymyślić wartościową, unikalną korzyść, która nie jest już oferowana przez inne platformy.

Wielu inwestorów P2P ma tendencję do inwestowania w bardziej ugruntowane platformy o dłuższej historii, co ogranicza potencjalną bazę inwestorów zainteresowanych przyłączeniem się do Lendermarket.

Platforma nie posiada jeszcze dedykowanej strony ze statystykami, dlatego napisaliśmy do Lendermarket i poprosiliśmy o dodatkowe informacje.

Przeciętna wielkość portfela

Obecnie na Lendermarket jest ponad 8,500 zarejestrowanych inwestorów. Średnia wielkość portfela na tej platformie pożyczek P2P wynosi 6 800 euro, czyli nieco więcej niż na innych platformach.

Warto dodać iż, średnia wartość portfela wydaje się być obliczana na podstawie „aktywnych inwestorów”. Należy pamiętać, że zawsze istnieją zarejestrowani użytkownicy, którzy nic nie zainwestowali.

Lendermarket Bonus

Rejestrując się z naszego linku i inwestując na Lendermarket, platforma przyzna Ci bonus 1% od zainwestowanej kwoty w ciągu pierwszych 60 dni od rejestracji. Bonus cashback zostanie wypłacony na Twoje konto w ciągu 5 dni po upływie okresu premiowego.

Lendermarket Wymagania

Lendermarket reklamuje się jako międzynarodowy rynek P2P. Dotyczy to jednak tylko inwestorów, którzy mieszkają w EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) i posiadają europejskie konto bankowe w na swoje imię i nazwisko.

Lendermarket obsługuje również klientów korporacyjnych, jeśli chciałbyś zainwestować w imieniu swojej firmy. Proces rejestracji jest prosty. Wystarczy podać kilka podstawowych danych o sobie oraz numer dowodu osobistego. Po przesłaniu formularza rejestracyjnego należy zweryfikować swój adres e-mail i przejść do identyfikacji biometrycznej.

Sama identyfikacja online zajmuje mniej niż 3 minuty. Zostaniesz poproszony o zrobienie zdjęcia swojej twarzy, a także dokumentu tożsamości. Jak podaje Lendermarket, weryfikacja konta trwa około 30 minut w trakcie godzin pracy ich biura.

Jak tylko platforma aktywuje Twoje konto, możesz przelać środki na swój rachunek inwestorski. Obecnie możesz wpłacić swoje środki tylko za pomocą przelewu SEPA. Wpłaty, podobnie jak wypłaty, są realizowane w ciągu trzech dni roboczych.

Lendermarket ryzyko oraz potencjalny zwrot inwestycji

Lendermarket korzysta z podobnego modelu biznesowego, jak inne witryny pożyczkowe P2P, takie jak PeerBerry , Moncera , Swaper , Robocash , lub Bondster. Inwestujesz swoje pieniądze w niezabezpieczone mikropożyczki. Wszelkie zabezpieczenia lub hipoteki nie chronią Twojej inwestycji. Podobnie jak inne platformy pożyczkowe P2P, Lendermarket oferuje również gwarancję odkupu Twoich inwestycji.

Czytaj więcej  EstateGuru Opinie, Recenzja - Przeczytaj zanim zainwestujesz

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Jeśli pożyczkobiorca opóźni się ze spłatą o więcej niż 60 dni, pożyczkodawca odkupi Twoją inwestycję za kwotę główną zainwestowaną w pożyczkę.

W czasie, gdy prowadzimy nasze due diligence, platforma twierdzi na swojej stronie internetowej, że gwarancja odkupu obejmuje kary za opóźnione płatności. Nie mogliśmy jednak znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat dokładnej opłaty, więc przyjrzeliśmy się bliżej firmom Creditstar i Mintos i stwierdziliśmy, że Creditstar nie płaci żadnych opłat z tytułu opóźnień dla inwestorów.

Napisaliśmy do Lendermarket z naszymi ustaleniami i otrzymaliśmy następującą odpowiedź: „To jest coś, co powinniśmy zmienić na naszej stronie internetowej, ponieważ Creditstar nie opłaca karnych odsetek dla inwestorów”.

Oczywiście doceniamy uczciwość ze strony Lendermarket. Jednocześnie, smutne jest to, że więcej informacji o Creditstar można znaleźć na platformie Mintos niż na ich głównej stronie, kiedy są ich właścicielem.

Gwarancja odkupu w Lendermarket jest podobna jeśli chodzi o korzyści w porównaniu z gwarancjami odkupu na innych platformach.

Dywersyfikacja

Dywersyfikacja portfela zapewnia lepszą ochronę niż jakiekolwiek gwarancje zwrotu straconych funduszy. Na Lendermarket, inwestujesz w estońskiego pożyczkodawcę Creditstar Group. Chociaż możesz wspierać wielu pożyczkodawców, większość z nich należy do Creditstar Group. Pplatforma wprowadziła niedawno nowego pożyczkodawce – CREDORY, co oznacza, że plany strategiczne Lendermarket zmierzają w kierunku przekształcenia się w platformę dla wielu pożyczkodawców.

CREDORY to estońska firma pożyczkowa specjalizująca się w udzielaniu pożyczek biznesowych zabezpieczonych hipoteką. Niestety, ich strona internetowa nie dostarcza wielu informacji o zespole stojącym za tą firmą. Niema również żadnej dokumentacji finansowej, jest to czymś co powinieneś wziąć pod uwagę podczas analizy tych firm.

Czy Lendermarket jest bezpieczny?

Lendermarket jest stosunkowo młodą platformą.

Ostatnie negatywne wydarzenia, spowodowane przez nieuczciwe platformy pożyczek P2P, wzbudziły pewne podejrzliwe obawy wobec nowo powstałych platform.

Chociaż nigdy nie ma 100% gwarancji, że witryna pożyczkowa P2P jest bezpieczna i godna zaufania, istnieją pewne rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę, aby móc samodzielnie podjąć decyzję.

Przyjrzeliśmy się zespołowi Lendermarket oraz przeanalizowaliśmy ich regulamin, poniżej sprawdzicie to co znaleźliśmy.

Kto kieruje zespołem?

Endrik Eller został niedawno zatrudniony na stanowisku dyreketora w Lendermarket, natomiast Omayra Roig awansowała na stanowisko dyrektora operacyjnego. Endrik był wcześniej także Product Managerem w EstateGuru.

Omayra jest związana z Lendermarket od momentu uruchomienia platformy jeszcze w 2019 roku.

Kto jest właścicielem platformy?

Niesamowicie ciężko jest znaleźć jakiekolwiek informacje na temat właścicieli czy udziałowców Lendermarket. Musieliśmy przeczytać dosyć obszerny dokument o zasadach działania platformy, aby dowiedzieć się, że Tauri Jaanson wpisuje się jako dyrektor, a Veiko Väli jako sekretarz. Obie te osoby nie udostępniają na swoich profilach LinkedIn żadnych informacji o swoim zaangażowaniu w Lendermarket.

Więc kto jest prawnym właścicielem Lendermarket?

SA Financial Investments OÜ jest większościowym właścicielem Lendermarket LimitedÜ – estońskiej spółki holdingowej, która z kolei jest własnością Pana Aaro Sosaar czyli Prezesa Zarządu Creditstar Group. Jest on jedynym prawdziwym właścicielem Lendermarket Limited.

Gdzie zlokalizowane są biura Lendermarket?

„Główne biuro Lendermarket znajduje się w Estonii i tam też znajduje się zarząd firmy.

Ponownie musieliśmy przeprowadzić małe śledztwo aby znaleźć prawdziwą lokalizację firmy.

Lendermarket dzieli przestrzeń biurową z firmą Creditstar na ulicy Lõõtsa 5, 11415 w Tallinnie.

Co łączy Heimondo Limited i Lendermarket?

Heimondo było pierwotną nazwą projektu, którą zespół założycielski Lendermarket wybrał nie mogąc się zdecydować na nazwę. Zespół ten zarejestrował w Irlandii firmę o nazwie Heimondo Limited, która ostatecznie została przemianowana na Lendermarket Limited. Innymi słowy, Heimondo Limited było pierwszą nazwą, jaką posiadała osoba prawna, a Lendermarket nazwą, którą przyjęła.

Czytaj więcej  Mintos vs Peerberry porównanie platform inwestycyjnych P2P. Która jest lepsza?

Czy istnieją jakieś podejrzane punkty w regulaminie?

Niesamowicie trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje na temat zespołu pracującego w Lendermarket, co też sprawia, że trudno poprzeć dowodami jakąkolwiek aktywność inwestycyjną w tej estońskiej firmie zajmującej się pożyczkami P2P. Dlaczego inwestorzy chcieliby zainwestować pieniądze na platformie, na której nie ma żadnych informacji o ludziach pracujących w firmie albo jej zarządzie?

Przeanalizowaliśmy regulamin platformy, jej politykę prywatności, a także umowę którą zawieramy inwestując w pożyczkę i oto co znaleźliśmy:

Punkt 8.10

Zgodnie z klauzulą 8.10, inwestorzy powinni zachować należytą staranność w odniesieniu do wszelkich pożyczkobiorców na Lendermarket. Inwestorzy akceptują również, że Lendermarket nie kwestionuje żadnych informacji otrzymanych od oryginalnego pożyczkobiorcy.

Oznacza to, że platforma nie sprawdza pożyczkobiorców, ale przyjmuje wszystkie dane na zasadzie wszystko jest takie na co wygląda.

Napisaliśmy do Lendermarket w tej kwestii i oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

„Jak w każdej umowie, wszystkie strony mają swoje prawa i obowiązki. Regulamin platformy nie jest tutaj wyjątkiem. Wszystkie strony powinny przeprowadzić odpowiednia analizę przed zawarciem umowy oraz wpłaceniem swoich środków. Lendermarket jest zobowiązany do ochrony interesów inwestorów”
Punkt 18.5

Jak każdy inny serwis działający w segmencie inwestycji w pożyczki P2P, platforma dystansuje się od jakiejkolwiek odpowiedzialności za straty w związku z działaniami inwestorów na tejże platformie.

W przypadku, gdy platforma prezentuje niedokładne dane, nie ponosi za to odpowiedzialności. Oznacza to, że jako inwestor inwestujesz na podstawie informacji, za które nikt nie odpowiada.

Klauzula 18.3.2 jest dość zagmatwana. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie Lendermarketu:

„Klauzula 18.3.2 stanowi, że Lendermarket nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania przez inwestorów treści wyświetlanych na stronie internetowej. Lendermarket odpowiada za treści zamieszczone na swojej stronie internetowej, jednak nie odpowiada za to, jaki użytek zrobią z nich użytkownicy.”

Punkt 12.1

W punkcie 12.1 zgadzacie się Państwo, że pożyczkodawcy mogą stracić swoje pieniądze, jeśli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki – czy to nie stoi w sprzeczności z gwarancją wykupu?

Ta klauzula jest tak zagmatwana, że nawet zespół prawny Lendermarket nie potrafił udzielić nam odpowiedzi. Omayra Roig z Lendermarket zapewniła nas, że uczynią ją bardziej dostępną dla inwestorów.

Czy inwestorzy mają dostęp do indywidualnych umów kredytowych?

Zweryfikowani inwestorzy mają dostęp do umów kredytowych. Możesz ściągnąć plik w PDF podczas konfigurowania swojego modułu Auto-Invest. Oto jak to wygląda w umowie:

Czy czytając to dostajesz bólu głowy? Nie jesteś sam. Tak jak wcześniej poprosiliśmy Lendermarket o wyjaśnienie nam tej kwestii.

Inna klauzula, ta sama odpowiedź. Zespół prawny nie mógł znaleźć na to satysfakcjonującej nas odpowiedzi.

Klauzula 6 – Umowa pożyczki

Jest jeden pozytywny aspekt, o którym warto wspomnieć. Każdy inwestor ma prawo do anulowania swoich auto inwestycji w ciągu 14 dni od uruchomienia funkcji Auto-Invest.

Warto jednak zaznaczyć, że aby to zrobić, musisz przestrzegać określonego procesu. Jest to jeden z niewielu aspektów, których wiele innych serwisów pożyczkowych P2P nie dodaje do swoich umów kredytowych.

Poza tymi klauzulami umowa jest standardowa.

Większość warunków oferowanych przez Lendermarket nie ochrania klienta. Jako inwestor musisz pogodzić się z tym, że możesz stracić swoje pieniądze, ponieważ sama platforma nie daje żadnych gwarancji. Wątpliwości budzi również odpowiedzialność Lendermarket za informacje zawarte na stronie.

Nie ma żadnych publicznych informacji na temat właścicieli oraz innych członków zarządu poza Panią Omayrą Roig.

W porównaniu do innych serwisów oferujących pożyczki P2P, które oferują podobne usługi, przejrzystość Lendermarket jest bardzo słaba.

Interfejs użytkownika oraz łatwość obsługi

Pod względem interfejsu użytkownika i samej obsługi platformy nie różni się ona zbytnio od konkurencji. Inwestorzy mogą inwestować ręcznie lub ustawić funkcję Auto-Invest.

Czytaj więcej  Lande opinie o platformie, recenzja. Czy to naprawdę działa?

Auto-Invest

Funkcja Auto-Invest pozwala ustawić całkowitą kwotę Twojegoportfela, jak również maksymalną kwotę, którą jesteś skłonny zainwestować w jedną pożyczkę. Minimalna kwota inwestycji wynosi 10 euro.

Można również aktywować opcję reinwestowania zarobionych odsetek oraz wielokrotnego inwestowania w już zainwestowane pożyczki.

Nie zaleca się inwestowania pieniędzy w już zainwestowane pożyczki, ponieważ szkodzi to dywersyfikacji.

Ponadto możesz ustawić oprocentowanie kredytu, a także okres jego kredytowania. Nie zapomnij uwzględnić krajów, którymi jestes zainteresowany i aktywować gwarancji odkupu. Zanim prześlesz swoje ustawienia, przeczytaj umowę dotyczącą danej pożyczki i umowę odkupu, abyś wiedział, na co się piszesz.

Inwestorzy mogą również pobrać oświadczenia o dochodach i raporty podatkowe bezpośrednio ze strony swojego profilu.

Chociaż europejskie witryny P2P lending, które specjalizują się w pożyczkach krótkoterminowych, zwykle nie oferują zbyt wielu funkcji, są one ogólnie bardziej przyjazne dla użytkownika niż te Lendermarket.

W tym momencie pewnie zauważyliście, że Creditstar wystawia pożyczki na Mintos i Lendermarket, więc zapytaliśmy Lendermarket:

Czym różni się inwestowanie na Państwa platformie w pożyczki z Credistar w porównaniu z inwestowaniem w pożyczki Creditstar na Mintos?

„Jedną z zalet inwestowania w pożyczki Creditstar w Lendermarket jest mniejsze ryzyko niż w Mintos. Obecnie Lendermarket skupia się tylko na pożyczkach inicjowanych przez podmioty operacyjne Creditstar, podczas gdy Mintos ma mnóstwo inncyh firmy z którymi współpracuje. Jesteśmy pewnie, że możemy zapewnić lepszą obsługę inwestorów i komunikację poprzez Lendermarket, dzięki temu, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na pojedycznym inwestorze. Pożyczki mają krótszy okres spłaty, co jest bardzo cenione przez inwestorów a do tego dużo wyższe oprocentowanie.”

Płynność finansowa Lendermarket

Niektórzy inwestorzy na Lendermarket zgłosili, że znaczna część ich wypłat jest znacznie opóźniona. Jednak rzadko zdarza się aby ponad 50% portfela było opóźnione. Podczas gdy Lendermarket nie dzieli się publicznie informacjami na temat wydajności swojego portfela, platforma poinformowała nas, że ilość opóźnionych pożyczek wynosi zazwyczaj około 20%.

Gwarancja Odkupu w Lendermarket obejmuje również naliczone odsetki, ale nie ma opłaty za opóźnienie w spłacie, którą płaci pożyczkobiorca (a przynajmniej pożyczkodawca nie przekazuje jej inwestorowi).

O ile płynność na Lendermarket jest lepsza niż na platformach na których zazwyczaj inwestuje się na dłuższy okres w porównaniu do bezpośrednich konkurentów Lendermarket ma z pewnością duże pole do popisu.

Obsługa klienta

Chociaż nie możemy potwierdzić żadnych negatywnych doświadczeń z obsługą klienta, to jednak sugerujemy samodzielne skontaktowanie się z nimi w celu wyrażenia swojej opinii.

Podsumowanie recenzji Lendermarket

Lendermarket to dobra opcja dla Ciebie, jeśli chcesz zainwestować w pożyczki konsumenckie od Creditstar. Twoja inwestycja na Lendermarket jest wsparta 60-dniową gwarancją odkupu. Zauważ jednak, że ze względu na młody wiek platformy, opcje dywersyfikacji są raczej ograniczone.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to tutaj jest ranking najlepszych platform do inwestowania w pożyczki P2P

Czy Lendermarket oferuje gwarancję odkupu?

Wszystkie pożyczki w Lendermarket są zabezpieczone 60-dniową gwarancją odkupu, udzieloną przez grupę finansową Creditstar. Gwarancja odkupu obejmuje naliczone odsetki, nie obejmuje jednak opłat za opóźnienia w spłacie.

Jaka jest minimalna kwota inwestycji na Lendermarket?

Minimalna kwota inwestycji na Lendermarket to tylko 10 euro. Inwestorzy muszą mieć ukończone 18 lat, mieszkać w Europie i posiadać konto bankowe na terenie Europy, aby móc inwestować.

Czy Lendermarket oferuje usługę Auto Invest?

Lendermarket oferuje funkcję Auto Invest, która pozwala inwestorom zautomatyzować ich strategię inwestycyjną.

Czy na Lendermarket jest dużo pożyczek w które można zainwestować?

Dostępność pożyczek w Lendermarket zmienia się w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej. W momencie, gdy piszemy naszą recenzję Lendermarketu, dostępnych jest ponad 1200 pożyczek w które możesz zainwestować.

Podziel się z nami swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Thunderbird.pl - Najlepszy Ranking Produktów !
Logo